Най-добрата страна на Хайдутин

Най-добрата страна на Хайдутин

Най-добрата страна на Хайдутин

Blog Article

          Главен герой на творбата е Чавдар. Той е разкрит по два различни начина – чрез пряка възхвала във въведението и в основната част.

          • Използвана е диалогична форма за построяване на поемата, обичаен похват и в народната песен. Много често хайдушките народни песни се изграждат като диалог между хайдутина и майката, хайдутина и гората, хайдутина и славейчето и т.

Чета, начело с Иван Кулин, Еремия Българов и Найден Пешов, преминава от Зайчар през Връшка чука в България.

          Чавдар е представен и чрез песента, в която е изразена народната признателност.

Гробницата в село Свещари – уникалният паметник на тракийската култура

Ботев заимства образ от фолклора - олицетворената природа, В творбата на поета нейният косвен разказ е изпълнен с възхищение, с болка и обич.

          Основна в творбата е темата за свободата – както лична, така и обща, народна. За малкия Чавдар личната свобода означава незачитане на потискащата чужда воля и противопоставяне на унижението и на бездействието.

Социална база за хайдутството дават онези, които са най-вече засегнати от поробителя по отношение на свещените си човешки права и свободи. Оскърбени, те са принудени да избягат в горите и планините и да отстояват своите потъпкани лични и естествени права.

Ангарията се превръща в закон, произволът – в система. Изобилстват документи, които говорят за безброй издевателства, заграбване на земи, изнасилвания, завличане на българки в харемите, липса на правосъдие, убийства и грабежи.

Свещена Римска империя и Австрийска империя (Австро-Унгария) ·

Те грабвали оръжие, напускали домовете си, за да Хайдутин прекарат живота си по горите, причаквайки турците край горските пътища.

Генов Ц., „Животът и делото на Ильо войвода в гр. Кюстендил“.

Продажните историци и учебникари се опитват да заклеймят хайдутството, като обикновено “

Ставя ясно, че хайдутството непрекъснато е създавало грижи на властта и въпреки жестоките мерки за преследване, до Освобождението на България, „бунтовниците” не се свършват.

Report this page